Obserwuj

Aktualizacja systemu mKsięgowość

W dniu 27.12.2017 r. została przeprowadzona aktualizacja systemu. Poniżej prezentujemy listę zmian.

1. Generowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT (JPK_VAT)

System mKsięgowość umożliwia wygenerowanie i pobranie pliku JPK_VAT w formacie xml. Wysyłkę można przeprowadzić np. z profilu zaufanego, który można aktywować m.in. w mBanku

Zakładka JPK udostępniona została w Ewidencjach.

W celu wygenerowania pliku JPK_VAT należy wybrać właściwy okres, w Opcje zaawansowane kliknąć w Generuj, a następnie poprawnie zdefiniować parametry w nowym oknie Generuj JPK. 

Po wygenerowaniu na pliku pojawią się przyciski pobrania, oznaczenia dokumentu jako wysłanego, odświeżenia pliku oraz dodania numeru referencyjnego UPO.

Generowanie pliku JPK_FA zostanie udostępnione do końca czerwca 2018 r.

Więcej o JPK w naszej bazie wiedzy. Polecamy też zapis szkolenia zorganizowanego przez mBank i Cyber Productivity odnośnie zmian w przepisach od 01.01.2018 r. 

2. Nowy numer rachunku składkowego ZUS

W Ustawienia / Właściciel / Dane do ZUS dodane zostało pole Numer rachunku składkowego pozwalające na wprowadzenie otrzymanego z ZUS numeru rachunku do płacenia składek. Numer ten można sprawdzić również na stronie eskladka.pl po podaniu dwóch określonych identyfikatorów.

3.  Nowa wersja rozrachunków

Wraz ze zmianami wymaganymi przepisami wprowadzone zostało istotne usprawnienie w obszarze zakładki Rozrachunki. Wśród zmian wymienić należy:

 • większa przejrzystość dzięki zmianie układu - po lewej dokumenty, po prawej stronie wyświetlane operacje

 • zmniejszenie wielkości kafelków oraz inna prezentacja graficzna rozliczonych operacji bankowychgrupowanie pozycji po kontrahencie

 • szukanie w kontrahentach i operacjach bankowych

 • dodatkowy filtr dat dla zakresu dokumentów i możliwość wyfiltrowania określonego typu operacji

 • możliwość dokonania kompensaty dokumentów (dokumenty sprzedaży i zakupu)
 • możliwość połączenia dokumentu i jego korekty
 • rozpoznanie kontrahenta poprzez przeciągnięcie nierozpoznanej operacji bankowej na kontrahenta
 • wyświetlanie walut
 • opcja wyszukiwania wśród kontrahentów

 • łatwiejsze zaznaczanie wybranego kontrahenta lub wybranych kontrahentów kliknięciem na obszar, zamiast na pole wyboru - wybrany kontrahent zostaje oznaczony zielonym paskiem z prawej strony

 • umożliwienie rozliczenie operacji bankowej z dokumentami bez sprawdzania zgodności kontrahenta operacji bankowej z kontrahentem dokumentu po wybraniu typu operacji Zapłata kartą lub Płatność online
 • opcja importu pliku CSV - informacje o funkcjonalności oraz zakresie użytkowania zostanie przekazana w późniejszym termine.

Z przyczyn niezależnych od naszej firmy obecnie operacje bankowe nie są przekazywane z mBanku do mKsięgowości. Spodziewamy się rozwiązania tego problemu w pierwszej połowie stycznia. Do tego czasu udostępniona powinna zostać także opcja wyboru operacji bankowych sprzed daty aktualizacji.

Czy ten artykuł był pomocny?
Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 0 z 0
Masz więcej pytań? Wyślij zlecenie

0 Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Oparte na technologii Zendesk